Wizytówka, strona WWW, serwis czy sklep internetowy, a może aplikacja online?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Future Solution nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Future Solution

Wizytówka, strona WWW, serwis czy sklep internetowy, a może aplikacja online?

Autor: Maciej Mierzejewski, publikacja: 2018-01-31

Decydując się na rozpoczęcie własnej działalności, stajemy także przed wyborem, jakie rozwiązania przyjąć, by być obecnym w Internecie. Niniejszy krótki poradnik pozwoli na wstępne określenie Państwa potrzeb i wybór właściwego rozwiązania.

Zdjęcie nr 1

Na co zwracać uwagę przy wyborze formy aktywności w Internecie?

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, warto, by było ono responsywne, dostępne na różnych urządzeniach mobilnych i szybko się ładowało.

Zdjęcie nr 2
  1. Jaki obszar obejmuje moja działalność?
  2. W jaki sposób chcę, by klienci mnie znaleźli?
  3. Kim są moi klienci?
  4. Czy chcemy być obecni w social media?
  5. Czy chcemy prowadzić kampanie reklamowe w wyszukiwarkach?
  6. Czy chcemy móc zmieniać treści na stronie?
  7. Czy zależy nam na profesjonalnej prezentacji w Internecie?
  8. Czy chcemy sprzedawać towary przez Internet wysyłkowo?
  9. Czy chcemy tworzyć treści i prezentować je na stronie?
  10. Czy chcemy dostarczać usługi przez Internet?
Zdjęcie nr 3

Wizytówka WWW

Jeśli moja firma jest firmą lokalną, świadczę drobne usługi lub sklep sprzedający artykuły spożywcze i drobiazgi, wystarczy prosta wizytówka WWW, mobilna i zapewniająca łatwy dostęp do lokalizacji i numeru telefonu na mapie w nawigacji na telefonie potencjalnego klienta.

Wizytówka nie ma zwykle narzędzia do edycji treści. Często jest przygotowana w ramach większego portalu, który zapewnia adres w subdomenie w ramach tego portalu. Wizytówka taka zwykle jest przygotowana na gotowym szablonie i mamy małe możliwości jego modyfikacji, a często nie wygląda profesjonalnie. Do naszej działalności nic więcej nam jednak nie potrzeba.

Jeśli jednak chcemy zapewnić klientom więcej informacji o tym, co oferujemy, zadbać o estetykę i pozytywny odbiór przez klienta, powinniśmy przygotować stronę WWW, która zaprezentuje wybrane realizacje, przykładową ofertę, przykładowe menu lub kompozycję, posiada informacje o firmie, zakładkę kontaktu z formularzem oraz mapkę.

Strona WWW

Strona WWW to rozbudowana wersja wizytówki, zwykle z kilkoma podstronami i często systemem CMS. Jeśli prowadzimy restaurację, kwiaciarnię, warsztat samochodowy i inną tego typu działalność na rynku lokalnym, potrzebujemy strony WWW.

Serwis WWW

Serwis WWW to strona internetowa z kilkunastoma zakładkami, zawierająca szczegółowe informacje o ofercie firmy, oferowanych produktach, usługach, z formularzami kontaktu, w kilku wersjach językowych, prezentująca także aktualności z życia firmy czy organizacji, ale zwykle bez możliwości logowania przez klientów i kupowania produktów online.

Zdjęcie nr 4

Portal internetowy

Portal internetowy zaś to strona WWW prezentująca aktualności, zapewniająca interakcje z czytelnikami, którzy zwykle mogą się zalogować do swojego panelu i stamtąd np. założyć skrzynkę pocztową, odbierać i wysyłać maile, wgrywać zdjęcia, filmiki, komentować wydarzenia itp. Często jest on powiązany z usługami zewnętrznymi, takimi jak: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, jak również oferuje wiele podserwisów tematycznych, które bywają aplikacjami online, do których dostęp jest ograniczony i płatny.

Zdjęcie nr 5

Aplikacje online

Jeśli chcemy dostarczać klientom tylko wyspecjalizowane usługi dostępne przez Internet, wtedy właściwym wyborem będzie stworzenie aplikacji online, do której klienci będą mieli dostęp po zalogowaniu i opłaceniu usługi. Często warto też przygotować aplikację mobilną, z uwagi na popularność smartfonów i wygodę dla klientów.

Sklep internetowy

Jeśli zaś zależy nam tylko na sprzedaży produktów przez Internet, wtedy właściwym rozwiązaniem będzie zawsze wykonanie sklepu internetowego. Taki sklep będzie umożliwiał zakup towarów przez Internet, płatności online i wysyłkę towarów do klienta. Sklep może także prezentować ofertę firmy i posiadać bloga oraz różne integracje, np. z Allegro i systemami magazynowo-księgowymi.

W tym przypadku jednak zawsze należy oszacować czas, jaki nam zajmie wprowadzenie produktów do sklepu. Taka usługa jest zwykle odrębnie wykonywana przez wykonawcę sklepu, który zapewnia jedynie oprogramowanie i wygląd sklepu. Posiadanie sklepu pozwoli nam na prowadzenie dalszych działań reklamowych i marketingowych w Internecie i dotarcie do klientów.

Zdjęcie nr 6

Podsumowanie

Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, wybór ten jest bardzo ważny. Jeśli błędnie oszacujemy czas i wypełnienie strony, portalu lub sklepu treściami, zdjęciami i produktami zajmie nam o wiele więcej czasu niż myśleliśmy, może się okazać, że niepotrzebnie wydaliśmy pieniądze i straciliśmy czas na działania, a w tym czasie konkurencja zostawiła nas daleko w tyle i odebrała nam klientów.

Zdjęcie nr 7

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik choć trochę ułatwi Państwu wybór właściwego sposobu obecności w Internecie.


Opracował:
Maciej Mierzejewski
Future Solution

Agencja interaktywna - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 16 576 Specjalistów Marketingu Internetowego najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o internetowym marketingu